Rahat Hareket Edilmesini Sağlayan Mutfak Dekorasyonları

 


M utfaklar; en temel ihtiyaç olan yeme-içme düzeninin karşılandığı, metrekaresi uygunsa ailenin bir arada yemek yiyebildiği, özellikle ev hanımlarının gün içinde en çok vakit geçirdiği mekanlardır. Ülkemizde yemek kültürünün gelişmişliği düşünüldüğünde, kullanılan mutfağın konforlu olmasının ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

Mutfakta Rahat Çalışabilmek Neden Önemli?


Mutfakta çalışırken rahat edebilmek, giyilen kıyafet içinde rahat edebilmekle eşdeğer sayılabilir. Nasıl ki dar kıyafetler fiziki anlamda bir kısıtlanmaya sebep oluyor ve hareketleri engelliyorsa, uygun şekilde tasarlanmamış bir mutfak da hem süre hem enerji bakımından kayba neden olur. Mutfakta rahat hareket etmekten kasıt, işleri belli bir sıra ve düzen içinde yapabilmektir. Bu düzenin sağlanması için; buzdolabı, ocak ve eviyenin birbirine göre konumları ve mesafeleri en önemli konudur. Bunların birbiriyle ilişkilerine dikkat edilmeden tasarlanan bir mutfakta; düzensizlik ve dağınıklık kaçınılmazdır.

Rahat Çalışabilmek İçin Gereken Mutfak Düzeni


Malzemelerin mutfağa girişi ve işlendikten sonra çıkışı belli bir düzende olur. Bu sıralama; depolama, yıkama, pişirme ve sunum olarak belirlenmiştir. Buzdolabından alınan bir malzemenin yıkandıktan sonra tezgahta işlenmesi, ocakta pişirilmesi ve tekrar tezgahta sunum için hazırlanması; bir yemeğin geçirdiği genel aşamalardır. Bu aşamalar için uygun olan bir mutfak düzeni ile rahat ve sorunsuz bir yemek hazırlama süreci yaşanmış olur.

Dekorasyon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Mutfak için dekorasyon yaptırırken; mutfak dolaplarının yukarıda belirtilen düzene göre tasarlanması en önemli konudur. Beyaz eşyaların birbirine göre konumuna, tezgah uzunluğunun yeterli olmasına, tezgahın yerden yüksekliği ve üst dolap ile mesafesine mutlaka dikkat edilmelidir. Eğer cam ve perde mevcutsa, tehlike oluşturmaması adına ocak perdeden uzakta konumlandırılmalıdır. Yine aynı şekilde eğer mutfakta masa bulunuyorsa, ocaktan uzağa yerleştirilmelidir. Mutfak dolapları yeterli kapasitede olmalı, köşe alanlar olabildiğince değerlendirilmelidir. Dekorasyon kararı alınıp buna göre tasarlanan bir mutfak, hareket kolaylığı sağlar. Zamanın son derecede önemli olduğu bu dönemde, rahat hareket edilerek sırasıyla yapılan işler sonucu zamandan tasarruf edilir. Dağınıklık ve karmaşanın önüne geçilmiş olur. Güvenliğe uygun olarak tasarlandığından, tehlike riski azalır. Güzel yemekler afiyetle pişirilir, mutlulukla yenir.


3D Harita