Konut Tasarımında Nelere Dikkat Edilir

Konut Tasarımında Nelere Dikkat Edilir

Konutların inşasına başlamadan önce konut tasarımında nelere dikkat edilir unsurlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor. İnşaat sektörünün hızla gelişmesi, insanların ihtiyaçlarının farklı olması ve çevre şartları yeni konut tasarımları üretilmesini sağlıyor. Mimarlar, konut inşaatına başlamadan önce konut tasarımlarını etkileyen faktörleri dikkate almaları gerekiyor. Çevre ve doğa şartlarıyla birlikte bina sahibinin beklentileri de tasarımda yer almalıdır.

Konut Tasarımı Nedir?

Konut inşaatı basite indirgenecek bir iş değildir. İnşaata başlanılabilmesi için gerekli şartların ve kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Apartman, site ya da müstakil yaptırmak isteyenler konut tasarımı nedir diye merak edebilirler. Konut tasarımı; Müşterinin beklentilerini karşılayan altyapı da dâhil konutun bir bütün olarak çizilmesidir. Bilgisayar üzerinde bütün bölümleri gösteren konut tasarımı pdf çizimlerini görebilirsiniz.

Çizimde iç bölümler, dış cephe, kanalizasyon, rüzgâr kesme, kolonlar ayrıntılı şekilde gösterilir. Aydınlatma ve elektrik tesisatlarının yerlerini de çizimde görebilirsiniz. Çizimlerde ayrıca toplu konut peyzaj tasarımı da bulunuyor.

Konut tasarımının avantajları bulunuyor. Fiziki çalışma başlamadığı için sonradan ekleme ve değişiklikler yapılabiliyor. Zaman ve maliyet tasarrufu sağlamanıza yarıyor.

Konut Tasarımına Etki Eden Faktörler

Şahsi beklentileriniz, bütçeniz, bulunduğunuz yerin iklim yapısı ve yasal düzenlemeleri konut tasarımına etki eden faktörler olarak sıralayabilirsiniz.

Şahsi Beklentiler; Projeye ve inşaata başlamadan önce proje sahibinin beklentilerini ve isteklerini öğrenmeniz önemlidir. Yapıyı kullanacak olanların yaşam tarzlarına göre bir çalışma yapmaya dikkat etmelisiniz. Genel bir konut planları tasarım yerine kişiye özel istek ve beklentileri dikkate alınmış bir konut tasarımı hazırlamalısınız.

İklim Şartları; Çevre ve doğa koşulları mimari yapıyı çok etkilemektedir. İklim özelliklerine göre çatılar ve yalıtım tasarımı yapılmalıdır. Aşırı soğuk veya sıcak iklimli bölgelerde, projeler ona göre çizilmelidir. Soğuk iklimlerde eğimli çatı, yalıtım malzemeleri ve rüzgâr kıranlar hesaplanmalıdır. Ayrıca güneşin ve sıcağın etkisini azaltmak için gölgelik ve havalandırma alanlarını ayarlamalısınız.

Bütçe; Konut tasarımını olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor. Mimar için proje çizmeden önce bütçeyi öğrenmek önemlidir. Çünkü ona göre malzemeleri ayarlayacak ve ne kadar gideceğini hesaplayacaktır. İşveren ise, en ekonomik ve bütçeyi fazla zorlamadan konutun yapılmasını ister. Bu konuda mimar ile işveren arasında güven olması önemlidir. Belirli bir bütçe aralığında projenin çizilmesi yapılmalıdır. Malzeme seçimi ve kullanımını bütçe dahilinde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Ulaşılabilir Malzemeler; Konut tasarımı ve uygulanması için bir iş süresi belirlemelisiniz. Bu süre içinde belirlediğiniz malzemelerin ulaşılabilir olması önemlidir. Tasarımda belirlediğiniz malzemelerin, stok durumunu, miktarlarını ve nasıl tedarik edeceğinizi hesaplamalısınız. İhtiyaç anında en kısa sürede tedarikini sağlayabilmelisiniz.

Konut Tasarım Kriterleri
İnşaat sektöründe gelişen teknoloji ve doğa bilincinin artması nedeniyle sürdürülebilir toplu konut tasarımı projelerine ağırlık verilmiştir. Bu yeni sistem konut tasarım kriterleri önem kazanıyor.

Yerleşim kriterleri; Yapının çevreyle bir bütün olarak tasarlanması önemlidir. Yapının konumlandırılacağı arazi verileri, topografya, iklimsel veriler, doğal çevre örtüsü ön veri oluşturan kriterlerdendir.

Tasarım kriterleri; mimaride en az seviyede enerji harcanmasına ve harcanan enerjinin geri kazanılmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için de konut tasarlarken;  bina formu, mekân organizasyonu, bina kabuğunda malzeme ve strüktür kriterlerine dikkat etmelisiniz.

Malzemeler; Tasarımlarda üretim ve nakliye aşamasında az enerjiye ihtiyaç duyacağınız ve doğaya en az zarar veren doğal ve çevreye zararsız malzemeleri seçmelisiniz.

Konut Tasarım Fikirleri

Beklentilerinizi karşılayacak, yaşam şartlarınızı yükseltecek konut tasarım fikirleri için Lia Mimarlık firmasını ziyaret edebilirsiniz. Sürdürülebilir konut tasarımı projeleriyle yaşam standardınızı yükseltiyorlar. Firma, geleceğin konut tasarımı projeleriyle adından söz ettiriyor.

Antik kentlerden ve çağlardan esinlenen bitişik nizam konut tasarımı ya da esnek konut tasarımı projelerini inceleyebilirsiniz. Bunların yanında konut iç mekân tasarımı fikirlerine de göz atabilirsiniz.

Geleceğin mimari yapılarının konut tasarımları bulunuyor. Yelken, ahtapot, altıgen, yuvarlak, geometrik, oval, yaprak desenli konut tasarımlarını kendi projelerinize uygulayabilirsiniz.

Miami’de inşa edilen COR Building çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor. Bina; güneş ışığıyla su ısıtan sistemler, fotovoltaik paneller ve rüzgar tribünleri de dahil olmak üzere yeşil teknolojilerle donatılmıştır. Binanın kendine has iskeleti, ikamet edenlere, gölge alanları ve izolasyon sağlıyor.

Wood Skyscraper (Ahşap Gökdelen); bina özel bir karışım olan laminant ahşabın, birbirine bağlanarak geniş paneller oluşturmasıyla inşa edilmiştir. Tamamen doğa ve çevre dostu bir binadır. Bulunduğunuz coğrafyaya göre kat sayısını planlayabilirsiniz.
Konut tasarımlarından esinlenerek kendi konut tasarımınızı da çizebilirsiniz. Ana hatlarıyla belirleyeceğiniz projenin detaylı ve uygulanabilir projesini deneyimli mimarlara bırakabilirsiniz.

Eskişehir Konut Tasarımı
Lia Mimarlık, eskişehir konut tasarımı projesi üreten ve inşaatını gerçekleştiren bir firmadır. Sadece Eskişehir’de değil çevre illerde yaşayan özel ve tüzel kişilere de hem konut tasarımı hem de konut cephe tasarımları yapıyorlar.

Uluslar arası bir tecrübeye sahip firma konut tasarım mimari projeleriyle adını duyuruyor. İş merkezi, fabrika inşaatları yanı sıra toplu konut alanları tasarımı projelerine de imza atıyorlar.
Lia Mimarlık, ankara konut tasarımı projelerinizle de hizmetinizdedir. Ankara’yla birlikte Eskişehir’e yakın olan çevre illere da yenilenebilir ve çağdaş mimari tasarım projeleri uyguluyorlar. Bu nedenle, bursa konut tasarımı veya kütahya konut tasarımı hizmeti almak istiyorsanız, firmayla iletişime geçebilirsiniz.

Kendini tekrarlamayan, doğayla dost ve çağdaş mimari bolu konut tasarımı projeleriyle çıtayı daima yüksek tutuyorlar. Beklentileriniz üstünde ve sizinle daima iletişim halinde tasarım ve üretim aşamalarını yerine getiriyorlar.

İç cephe tasarımlarıyla da yaşam alanlarınızı konforlu ve estetik hale getiriyorlar. İç mimari hizmeti de veren firma, bilecik konut tasarımı firması olarak dekorasyon hizmeti de veriyor.

Bitişik Nizam Konut Tasarımı

Yerleşim alanından tasarruf sağlanması açısından müstakil, dubleks veya villa tarzı konutlar bitişik nizam olarak inşa edilebiliyorlar. Arazinin durumuna göre ikişer konuttan dört konuta kadar çıkabiliyor. Bitişik nizamda yanlarda boş alanlar yani bahçe bulunmuyor. Her iki parseli ortadan ayıran çit ya da duvar bulunuyor. İsterseniz  bunlardan hiçbirini  koymayabilirsiniz.

Bitişik nizam konutlarda ön ve arka peyzaj çalışmaları önemlidir. Genellikle çatılar üçgen olarak yapılır. Mimari açıdan Amerika veya Norveç evleri esinlenerek yapılır.
Bitişik nizam konut tasarımlarını tatil beldelerinde yapıyorsanız, nem, gölgelendirme ve aydınlatma unsurlarını göz önüne almalısınız.

Bitişik nizamlı konutlar inşa ederken çekme mesafelerine dikkat etmelisiniz. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 18. Maddesinde bu husus açıkça belirtiliyor. Bina tasarımlarında otoparklara yer ayırmak zorundasınız.

Engelliler İçin Konut Tasarımı

Engelli insanlar da toplumun birer vatandaşı oldukları ve aramızda yaşadıklarını unutmamalıyız. Konut tasarımı yaparken engelliler için konut tasarımı projelerine de yer vermeniz gerekiyor. Görme veya yürüme engelli vatandaşlar için konut alanı tasarımı yapmalısınız.

Konutun bölümleri onların ihtiyaçlarına cevap verecek ve kolayca işlerini yapabilecek özellikte olmalıdır. Mutfak; Tekerlekli sandalye manevra alanı hesaplanarak, tezgâhın en az 55 cm genişlikte olmasına dikkat edin.

Kapılar; Engelli kişilerin kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan açabilecekleri hafiflikte ve kolaylıkta olmalıdır. Çift yönlü kapılar bu kişiler için çok uygundur.
Zemin kaplamalar; vatandaş tekerlekli sandalye kullanıyorsa, seramik veya ahşap zeminler uygundur. Görme engelliyse kaymasını önleyecek kaydırmaz malzemeler kullanmalısınız.

Merdivenler; dik ve çok dolanan türden olmamalıdır. Tırabzanlar ve tutacaklar bel hizasında ve kaydırmaz olmalıdır.

Yaşlılar İçin Konut Tasarımı

Yaşlı insanlar yaşları gereği psiko motor yetenekleri azalmış veya kaybolmuş kimselerdir. Bu nedenle yaşlılar için konut tasarımı yaparken bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Müstakil konut tasarlıyorsanız, girişler çok merdivenli yapılmamalıdır. Mutlaka merdiven yapılacaksa, kaydırmaz zeminle döşenmeli ve kenar tırabzanları yerleştirilmelidir.
Yaşlı insanların konut içinde rahat hareket edebilmeleri ve bölümlere rahatlıkla erişim sağlamaları sağlanmalıdır.

İnce uzun koridorlar yerine kare veya hafif dikdörtgen hol etrafına bölümler yerleştirilmelidir. Zeminler kaymayı önleyici malzemelerle döşenmeli, aydınlatma gözleri yormayacak şekilde yapılmalıdır.

Kolektif Konut Tasarımı

İnsanların ekonomik şartları göz önünde bulundurularak kolektif konut tasarımı projelerine ağırlık veriliyor.Toplu konut projeleri gibi düzenlenen bu konut tasarımları, ekonomik ve çevre şartları nedeniyle insanların bir arada yaşamalarını yol açıyor.
Kolektif konutların tasarımı yapılmadan önce yönetmelikler ve arazi incelenmelidir. Eğimli arazide konut tasarımı yapmak için özel planlar hazırlamanız gerekiyor.
Tasarımınızda kat sayınızı, daire bölümlerini, merdiven, havalandırma ve asansör boşluklarını göstermelisiniz. Ses ve ısı yalıtımı için kullanılacak malzemeleri belirlemelisiniz.

Müstakil Konut Tasarımı

Arazilerine villa veya dubleks konut yaptırmak isteyenler için müstakil konut tasarımı projeleri bulunuyor. Burda öncelik müşterinin nasıl bir konut istediğidir. Yaşam standardını artıracak ve yaşam tarzına uyacak konsepte mimari proje çizilmesi önemlidir.
Kanalizasyon sisteminden çatı sistemine kadar bütün ayrıntılar tasarımda gösteriliyor. Belirleyeceğiniz tahmini bütçe aralığında tasarımınız ortaya çıkarılıyor.

3D Harita