Akustik Rapor | Proje

Akustik Rapor | Proje

 

S on zamanlarda binalarda çevre gürültüsü ve komşu kaynaklı gürültüler kronik bir sorun haline geldi. İnşaat sektöründe ki çok hızlı büyüme, fiyat rekabetlerinden dolayı maliyet düşürme çabaları, sınırlı alanlara maksimum mekan sığdırma çabaları binaların akustik performans kalitesini ikinci plana attı. Ses yalıtım malzemesinin maliyetleri, duvarların daha çok alana yer açabilmek için olabildiğince inceltilmesi, performansı düşük uygun fiyatlı doğramaların cephelerde kullanılması mekanlarda yaşayan kullanıcıların diğer etkenlerden etkileşimini artırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 31.05.2017 tarihinde çıkardığı Binaların gürültüye karşı korunması hakkında ki yönetmelik ile bu sıkıntıların düzenlenmesi için bir genelge yayınladı ve 31.05.2018 de yayınladığı bir diğer yönetmelikle binalarda çevre gürültüsünü önlemek için kimlerin uzman olduğu belirtildi. D-1 Temel Bina Akustiği Sertifikası'na sahip kişiler bu alanda akustik proje ve akustik rapor düzenleyebilecek.
Isı yalıtımı konusunda bilinçlenen kullanıcılar artık çevre gürültüsü konusunda yaşadığı kötü tecrübelerin artmasından dolayı bina akustik performansı konusunda da yeni arayışlara girdi. Aslında ses yalıtımıda ısı yalıtımı gibi doğru yapıldığında uzun vade de yatırımınızı fazlası ile karşılayan yatırımlardan birisidir. Ses yalıtımda alanında uzman, deneyimli ve tecrübeli firmalarla çalışmak çok önemlidir. Çünkü ısı yalıtımının aksine ses yalıtımında en ufak yapılan yanlışlıklar bu alanda yaptığınız tüm çabaların boşa gitmesine neden olabilir. Ses hava ve katı kaynaklı iletilebildiği için bulabildiği en ufak açıklıktan geçerek karşı tarafa iletilebilir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlediği Binaların Gürültüye Karşı Korunması hakkında ki yönetmelikte dolayı 31.05.2019 tarihinden sonra ruhsata tabi olan tüm binalar için akustik rapor düzenlenmelidir. Yediden fazla katlı konutlar, 2000 metrekareyi geçen ikiden fazla katlı konut dışı binalar ve konser salonları gibi binalar için ise akustik proje zorunluluğu vardır. Bu tarihten sonra ruhsat alınacak konutlarda minimum C sınıfı eski yapılarda ise minimum D sınıfı sertifikası alınması zorunlu olacaktır.
Lia mimarlık olarak uzman ve deneyimli kadromuzla Akustik Rapor ve Akustik Proje alanında hizmet vermekteyiz. Bu alanda sahip olduğumuz sertifikalar ile ses yalıtımında uygun maliyetli ve performansı yüksek detaylar kullanarak bina sahiplerinin her alanda kazanç sağlamasını amaçlıyoruz.
Lia mimarlık, akustik rapor ve akustik proje hazırlamak için gerekli olan D-1 Temel Bina Akustiği Sertifikasına sahip yetkili bir kuruluştur. Akustik alanı için gerekli diğer A-2 Tip Mühendislik Akustiği ve C-1 Tipi Bina Akustiği Sertifikası'na sahiptir. Bunları yanında akustik alanında İTÜ'de verilen MIM 325 E Accoustical Design of Halls eğitimleri alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi almak için ofisimizi ziyaret edebilir veya 0 222 225 25 87 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

3D Harita