Banyo Dekorasyonu

 

G öz kamaştırıcı banyo tasarımları, sıradan banyoların daha şık ve daha estetik bir görünüm kazanmasında önemli rol oynamaktadır. Çamaşır makinesinin yeri, duşakabinin yeri ve dolapların yeri, kullanım problemi çıkarmayacak noktalarda olmalıdır. Banyo dekorasyon fikirleri, dolap, zemin, tavan, klozet, ayna, duşakabin ve küvet konularını kapsamaktadır. Ayrıca renk tercihi de dekorasyonun önemli konularından biridir.

Banyo Tasarımında Nelere Dikkat Edilir?

1-Dolaplar
Banyonuzun kullanışlı olmasında önemli rol oynayan dolaplar, kullanım alanını daraltmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Banyo dekorasyonu renk kombinasyonu ile uyumlu dolaplar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve ütü gibi ihtiyaçların kamufle edilmesinde kullanılabilir. Çamaşır makinesi gibi büyük makinelerin yanı sıra tıraş makineleri ve saç kurutma makinesi gibi cihazlar için de dolap tasarımı en iyi seçenektir. Dolap tasarımlarında bütün bu ayrıntılara dikkat edilmelidir.
Banyo dolaplarında dikkat edilecek hususlardan biri de diş fırçası, diş macunu ve diğer ihtiyaçlar için aynalı tasarımların tercihidir. Banyo tasarımı kategorisinde, evin küçük bireyleri unutulmamalıdır. Evin küçük bireyleri için dolap boyu uygun ölçülerde olmalıdır. Ayrıca dolaplar, kullanım alanını daraltmamalıdır. Yani hem yer kaplamamalıdır, hem de kullanışlı olmalıdır. Konut tasarımı kategorisinde, iç mekanın kullanışlı olması, önemli bir konudur.

2- Halılar, Kilimler ve Askılıklar
Banyo dekor dünyasında klozet takımları, halılar ve kilimler de estetik görünümün konusunda öne çıkmaktadır. Özellikle altın sarısı ve bambu askılıklar trend haline geldi. Ünlü iç mimarlar, renk tercihinden, dolap ve duşakabin tercihine kadar bütün kategorilerde profesyonel çözüm sunmaktadır.
Dekorasyon renklerine ve çizgisine uygun geometrik desenlere sahip halılar ve kilimler, estetik görünümün en önemli konusudur. Klozet takımı tercihinde de fayans, dolap, duşakabin ve aksesuar renk özellikleri dikkate alınmalıdır.
3- Duşakabinler, Küvetler ve Özel Tasarımlı Banyo Kabinleri
Yıkanmayı zevk haline getiren duşakabinler, bu kategorideki dekorasyon çalışmalarının en önemli ögelerinden biridir. Küvetli tasarımlarda mumlar, duşakabin tasarımlarında özel animasyonlu seçenekler, banyonuzu daha renkli hale getirecektir. Duşakabin tercihinde, banyo tasarımı için tercih edilen renk seçenekleri dikkate alınmalıdır. İç mimarlık firmaları, trend haline gelen dekorasyon modelleri konusunda oldukça tecrübelidir.
Duşakabin ve küvetlerde oluşan kokuları önlemek için, dekorasyonla uyumlu koku yayıcı cihazlar tercih edilebilir. Ayrıca mumlu kokular, banyonuza egzotik bir hava oluşturabilir. Banyoda oluşan kokular eskiyen pis su giderlerinden kaynaklanır. Bu giderler eski ise, dekorasyon çalışmalarından önce pis su giderlerini yenilemelisiniz. Ayrıca havalandırmalar da elden geçmelidir. Kötü kokan bir banyo, dekor çalışmalarına gölge düşürecektir.
Duşakabin tercih ederken, camda leke bırakmayan ve sürgü sistemi uzun ömürlü olan modeller tercih edilmelidir.

4- Halı, Kilim ve Halı Kaymazlar
Kaymaz taban özelliği, güvenlik için önemlidir. Tercih edilen fayanslar ve zemin çalışmaları, banyonun güvenli bir şekilde kullanımını sağlar. Ayrıca halı kaymaz veya kaymayan kilim seçenekleri banyo için daha kullanışlı olur. Bu aşamada da dekor rengine uyumluluk göz önüne alınmalıdır.
Lavabo ve küvet tercihi yaparken, suyu dışarı taşırmayan ve fazla yer kaplamayan modeller tercih edilmelidir. Bu modeller, banyonuzun iki renk özelliğine uyum sağlamalıdır.

Banyo Tasarım Önerileri


Sahuna tarzı banyo tasarımlarından, ledli tasarımlara kadar yüzlerce tasarım seçeneği bu kategoride tercih edilmektedir. Bu tasarımlarda öne çıkan özellikler, led ışıklandırma, özel dolaplar, animasyonlu duşakabin seçenekleri ve zemin kaplama modelleridir.
Tavan çalışmalarında özel kartonpiyer çalışmaları, ledlerle ışıklandırılmaktadır. Tavan tasarımı ile uyumlu dolap ve zemin çalışması, şık ve estetik bir görünüm meydana getirir. Ayna, ışıklı tablo ve üç boyutlu animasyonlu tasarımlar, yeni nesil dekorasyon çalışmalarında tercih edilen ögelerdir.
Çiçekler, mumlar, vazolar ve özel sabunluklar, bu tasarımların temel taşını oluşturmaktadır. Özellikle animasyonlu camlara sahip duşakabinler, son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Üç boyutlu tavan ve taban çalışması, sıra dışı banyo tasarımlarının en önemli konusudur. Küçük banyo dekorasyonu çalışmalarında estetik görünümün yanı sıra kullanım alanının geniş olması, dekor çalışmasının en önemli konusudur.

Banyo Tasarım Renkleri

Renkler, duyguların ve düşüncelerin tercümanıdır. Hoşlandığınız renkleri dekorasyonda kullandığınız zaman kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. Banyolara özel renk seçenekleri şu şekildedir:
1- Neşe, mutluluk ve sevincin simgesi pembe, bu kategoride en çok tercih edilen renklerden biridir. Bu renkle birlikte mor renk, mükemmel iki renk uyumunu bir araya getirecektir.
2- Lüks ve konforun simgesi altın, krem renkle birlikte kullanılmaktadır. Özellikle altın sarısı askılar ve kulp tasarımları, banyonuzun daha lüks bir görünüme kavuşmasında önemli rol oynayacaktır. Kırmızı, siyah ve beyaz kombinasyonu, yeşil-beyaz, mor-beyaz, siyah-beyaz, gri-beyaz, lavanta-gümüş ve pempe-beyazgül iki renk kombinasyonu, banyo tasarımlarında tercih edilmektedir.
3- Bu renklerin yanı sıra karamel-çikolata, gri-mavi, turkuaz-altın-pembe, pembe-siyah-beyaz, antrasit-siyah, nane yeşili-turuncu, hardal sarısı-gri, kahve-turkuaz gibi renkler de ön plana çıkmaktadır.
4- Lüks ve aynı zamanda sofistik bir tasarım için siyah-beyaz ve altın renk seçenekleri tercih edilmektedir. Altın renkler, varaklı aynaların çerçevelerinde kullanılan renklerdir.
5- Gümüş renk tonundan hoşlananlar için gümüş ve beyaz renkler, göz kamaştırıcı özelliklere sahiptir. Ayna ve dolap kulpları gümüş renkli olan bu tasarımlar, modern tasarımlarda tercih edilen renklerdir.
6- Zıt özelliklere sahip fuşya-gri tonu, gri ve gümüş renk ağırlıklı tasarımlarda fark oluşturmaktadır. Çarpışı fuşya rengi, bu kategoride farklılık oluşturmaktadır.
Dekorasyonda renk tercihinin başarılı olması, çalışmanın estetik görünümünü doğrudan etkilemektedir.

3D Harita